Sel aastal lõid Raasiku ja Aruküla elanikud martide ja kadride võõrustamiseks nutika lahenduse. Kaardirakendusele kanti kõik kodud, kelle uksed olid santijatele avatud. Mardi- ja kadriorienteerumise korraldaja Liisa Peep räägib, kuidas ettevõtmine õnnestus.


Kuidas tekkis mõte korraldada just mardi- ja kadripäeval orienteerumine?
 Enne mardi- ja kadripäeva oli halloweeni ajal kogukonnas jutuks, kuidas lapsed aru saavad, millistesse kodudesse nad oodatud on. Kui halloweeni puhul oli lihtne asetada märguandjaks maja ette kõrvits või vastavad kaunistused, siis mardi- ja kadripäeval pole kombeks oma kodusid silmatorkavalt ehtida. Nii sündiski idee koondada kõik santijaid ootavad kodud kaardile ja korraldada orienteerumine.

Mida sellise asja korraldamiseks tarvis oli? Korraldamine oli lihtne. Aadressid korjasin kokku Raasiku valla Facebooki grupi kuulutuse kaudu – neid oli tegelikult päris palju, nii mardi- kui kadripäeval umbes 15 kodu. Põhiliselt ootasid oma koju mardisante noored ja lastega pered.

Orienteerumiseks kasutasin minu pere loodud PeepGo veebirakendust. Minu ülesanne oli selles kodud kaardile panna ning lisasin iga kodu juurde ka ühe küsimuse mardi-/kadripäeva kohta. Santijatel jäi üle end vaid mängu registreerida ning orienteeruma asuda. Kui nad jõudsid punktile lähemale kui 20 meetrit, avanes rakenduses tähtpäevateemaline küsimus. Küsimusele vastates nägi ära ka täpse aadressi, kuhu marte ja kadrisid oodati ning mis tuli omakorda üles leida.

Kuidas pered ja santijad algatuse omaks võtsid? Pered ootasid sante väga! Kõik olid koju hunnikus komme varunud. Jooksjaid oli siiski mõlemal päeval kahjuks suhteliselt vähe: mardipäeval 5 ja kadripäeval 2 seltskonda, kes rakenduse järgi orienteerusid. Mardipäeval oli Raasiku koolis algklassides väike koroonakolle, mis oli ka põhjuseks, miks osad lapsed sel aastal santimise vahele jätsid.

Tagasiside oli sellele vaatamata hea,  kõigile väga meeldis ning sandid olid tänulikud. Lastele meeldis enim see, et nad said julgelt uste taha laulma minna, teades, et nad on sinna oodatud. Seda oli siiralt hea kuulda!

Milliseid mõtteid see uueks aastaks tekitas? Esimese hooga mõtlesin, et osalejate vähesuse tõttu ei maksa enam ehk korrata, kuid nende väheste osalejate tagasiside oli nii hea, et täitsa võimalik, et järgmisel aastal korraldan samasuguse orienteerumise! Proovin lihtsalt rohkem reklaami teha, et jooksjaid rohkem jaguks.

Kui kellelgi teisel on veel soovi oma kodukandis selline vahva mardi-ja kardipäeva orienteerumine korraldada, siis tuleks võtta Liisaga ühendust peepgo.ee veebilehel olevate kontaktide kaudu. Lehe haldajatele tuleks anda aadressid, kes oma koju sante ootavad. Teenus on tasuline ja hind sõltub kodude arvust – 20-punktiline mardi-ja kadripäeva orienteerumismäng maksab umbes 50 eurot.