MARDI- JA KADRIPÄEV ON PIDUPÄEV KÕIKIDELE

Mardi- ja kadripäev pole pidupäev ainult santijooksjatele. Näiteks oli martijooksmine vanemal ajal nii oluline, et isegi mõisahärralt küsiti luba töölt pikemaks ajaks eemal olla. Kui läks hästi, siis mõisahärra need vabad päevad ka lubas. Taludes lubati mardilaupäeval töödega varem lõpetada ning teenijatele anti vaba õhtupoolik. Mardiõhtul tegi pererahvas suveks palgatud teenijatele kingitusi – näiteks rätikuid ja kingaraha. Luba endalegi mardi- ja kadrilaupäeval vaba õhtu ning veeda aega koos pere ja sõpradega!

Rikkalik pidulaud.
Eesti taluperedes on olnud kombeks katta mardipäeval rikkalikum toidulaud, kui tavaliselt ja seda just lihatoitude poolest. Laual olid vorstid ehk mardimaugud, suitsutatud lambaliha, keedetud seapea, karaskid, küpsetatud kaalikad ja muud piduroad, õlu ning kali. Kui Lääne-Euroopas söödi mardipäeval mardihane juba aastal 1171, siis Eesti talutaredesse jõudis see komme oluliselt hiljem. Sellist luksust said endale lubada vaid jõukamad pered. Lihtne talurahvas sõi mardipäeval kuke- või kanaliha. Usuti, et seda tehes kindlustatakse hobuste heaolu. Kadripäeval maiustas pererahvas tangupudruga, mida viidi ka naabritele ning pakuti kadrisantidele. Kiisel, lambaliha tangupudruga, soolaga keedetud herned ja oad, kama või kamapallid ning kadriõlu (kadrikahi) olid tõelised piduroad, mis pererahva näole naeratuse tõid.

Valmista mardi- ja kadripäevaks maitsvaid pühaderoogasid!

Kadripäeva hernepuder

Kadripäeva hapukoorekook

Kadrimaius

KUIDAS MARDI- JA KADRISANTE VASTU VÕTTA?

Tänapäeval võib juhtuda, et sanditajate ja pererahva kohtumine kutsub esile kahepoolse kohmetuse, eriti juhul, kui sanditajad on häbelikud allameetrimehed. Samuti võib juhtuda ka vastupidi – mida traditsiooniteadlikumad on sanditajad, seda pikemaks muutuvad moodsa maailma pereliikmete näod.  Alljärgnevalt on välja toodud mõned juhised just sanditajaid vastuvõtvatele kodudele, et mardi- ja kadripäevast kujuneks meeldejääv ning kõigile rõõmupakkuv sündmus.

LAADI ALLA! Kuidas sanditajaid vastu votta PDF

ÜLESKUTSE KORTERIOMANIKELE!

Tänasel päeval on mardi- ja kadriõnnel raske tuppa pääseda, kuna trepikodade rauduksed jäävad kindlalt suletuks. Anna mardi- ja kadrisantidele oma ootusest teada, kirjutades oma korteri number trepikoja välisuksel olevale “Mardisante ootavad kodud” infolehele. Siis teab mardipere juba ette, kelle korteri number uksekoodilt valida ja kellele sissepalumislaulu laulda. Lisainfot “Mardisante ootavad kodud”  kohta saate alates oktoobrist meie koostööpartnerilt Eesti Korteriühitstu Liidult ja oma kortermaja ühistu esimehelt.

Kui elad esimesel korrusel, saad oma korteri või eramu aknale kinnitada spetsiaalselt sanditajate jaoks loodud erksavärvilise vimpli.