KOOLITUSED

Mardi- ja kadripäev nagu paljud teisedki rahvakalendri tähtpäevad, on olnud alati kogukonna läbikäimise ja lõõgastumise seisukohalt oluliseks sündmuseks.

Et need mööduksid tänavu nii tormiliselt, et seda oleks veel takkajärele kogu aasta põhjust mäletada, tuleb selleks juba varakult ettevalmistusi teha. 2023. aastal on võimalik tellida endale koolitused otse koju! Siin nad on: toidu-, kombestiku- ja teatrikoolitused!

Lisainfo ja tellimine:
Kristi Pumbo
5660 9136
kristi@folkloorinoukogu.ee

Teatrikoolitus

MARDI- VÕI KADRIPÄEVA KOOLITUS TEATRITEGIJATELE

Süngele sügistalvisele ajale pakub meeleolukat vaheldust mardi- ja kadripäeva tähistamine. Neil eesti rahvakalendri pühadel, mil taotletakse edu vilja- ja karjakasvule, on igiammusest ajast alates külastanud peresid mardi- ja kadrisandid: toomaks pererahvale õnne ning kostitamaks neid laulu, tantsu, pillimängu ning meeleolukate mängude, mõistatuste ja naljadega. Santide külaskäik on kindlapiiriline rituaal, mis samal ajal pakub piiramatult võimalusi loominguliseks etteasteks. Rituaali õnnestumisel on oma osa läbimõeldud rollidel, kostüümidel ja ülesannetel, samuti julgel ja sõnaosaval esinemisel.

Mida koolitusel teeme?

Koolituse 1. osa

 • saame ülevaate mardi- või kadripäeva ajaloost, kombestikust ja mitmekesistest santimistavadest;
 • tutvume mardi- või kadripäeva laulude, mängude, mõistatuste ja kostümeerimisvõimalustega;
 • uurime andmebaase ja muid materjale, mille abil mardi- või kadrisantide etteaste kondikava koostada.

Koolituse 2. osa

 • keskendume näitleja tööle, rolli loomise alustele;
 • loome üheskoos võimalikult traditsiooniteadliku kadripere etteaste.

Koolitajad: Kristi Pumbo ja Lennart Peep

 • Koolitus kestab 5 h
 • Hind kokkuleppel. Koolitus toimub Eesti Harrastusteatrite Liidu mentorprogrammi raames, mida rahastavad Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Kultuuriministeerium. Koolitus on mõeldud eelkõige harrastusteatrite juhendajatele, õpetajatele ja huvijuhtidele, aga ka harrastusteatrite näitlejatele (alates 16. eluaastast).
Kadripäeva toidukoolitus

MARDI- VÕI KADRIPÄEVA TOIDUKOOLITUS

Toidukoolitus on suunatud pere- ja sõprade ringis mardi- või kadripäeva tähistajatele. Kes santima ei taha minna, saab püha pidada kas kodus või rahvamajas kadripäeva pidu ettevalmistades. Koolituse käigus antakse ülevaade mardi- või kadripäeva tavanditoitudest ja kombestikust ning valmistatakse üheskoos just sel päeval pidulauale sobivad road.

Koolitusi viib läbi Inga Paenurm – aasta kokk 2005, kokk president Toomas Hendrik Ilvese administratsiooni köögis, Markofka söögimaja perenaine.

 • Koolitus kestab 4 h
 • Maksumus 500 €, lisandub transpordikulu 0,3 € / km ning materjalikulu 15 € / osaleja kohta

MARDI- VÕI KADRIPÄEVA KOMBESTIKU KOOLITUS

Kombestikukoolitus annab ülevaate mardi- või kadripäeva ajaloolisest kujunemisest, kombestikust, kadripere maskeerimisvõimalustest, lauludest ja naljadest. Tutvume erinevate andmebaaside ja allikatega ning proovime sanditamise omal nahal ära.

Koolitusi viivad läbi Meelika Hainsoo, Kristi Pumbo, Terje Puistaja või Einike Sooväli.

 • Koolitus kestab 3 h
 • Koolituse maksumus maksumus 320 €, lisandub transpordikulu 0,25 € / km