MILLISEKS KADRISANDIKS MASKEERUDA?
Santimiskombestik on läbinud läbi sajandite pika teekonna, saades mõjutusi uutest tuultest, säilitades osaliselt ka vanu tunnusjooni.
Kui varasemalt omistati santimaskäimisele just maagilist funktsiooni viljakuse ja õnne tagamiseks, siis 19.sajandi keskpaigast alates tõusis esiplaanile pigem külanoorte lõbutsemine ning toonaste ametimeeste jäljendamine, kuigi viljakuse ja õnne soovimine kuulub ka veel 21. sajandil „kohustusliku osana“ santimise tseremoonia juurde.
Folklorist Ülo Tedre kirjutab: „Sandikskäimise kombes on selgesti näha mitut kihistust. Vanemaks kihistuseks on ilmselt ringikäimine loomaks maskeerituna (sokk, karu, hani), nagu seda näeme eeskätt jõulusantide puhul. Hilisemaks kombeks on olnud noorte külapidi käimine moondriietuses.“ Loe lähemalt!
Allpool leiab inspiratsiooniks väikese valiku võimalikest kadrisandi rollidest. Kindlasti pole ükski allpoololevatest fotodest ega kirjeldustest mõeldud käsulaudadeks, kuidas peab tegema, vaid võimaluseks, kuidas võib teha. Lase oma fantaasia vabaks, jäta alles oma isikupära ja ole just selline kadrisant, kes just sind kõnetab! Igal sajandil on omad kangelased, kuid kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta! Head uudistamist!
21. SAJANDI KADRISANDID
Siit leiad valiku konkursile “Aita leida 21. sajandi mardi- ja kadrisant” esitatud tööde taaslavastustest. Need 2023. aastal väljapakutud ideed peegeldavad kahtlemata meie aja vaimu ja mõtteilma. Missugune kadrisant oleksid sina?
Katja Kadri
Kadrikõuts
Keskkonnakadri
Leelokadri
Kadritante
Paljulapseline Kadriema
KADRISANDID 19. SAJANDIST JA VARASEMAST AJAST
Sandikskäimise kombes on selgesti näha mitut kihistust. Folklorist Ülo Tedre peab vanemaks kihistuseks ringikäimist loomaks maskeerituna (sokk, karu, hani jne). 19. sajandi keskpaigast alates tõusis santimiskommetes esiplaanile pigem külanoorte lõbutsemine ning toonaste populaarsete ametimeeste jäljendamine. Siiski pole loomad tänini oma tähtsat rolli santimistraditsioonis kaotanud.
Kadriema
Kadriisa
Kadrititt
Pruut
Juudi kaupmees
Ennustaja
Leierkastimees
Kadritohter
Ketrajasant
Pikk Mari ja pisike Peeter
Määgijad
Kadrikaru
Kadrikurg
Sikk
Kadrihobune
Kadrihani