KUIDAS MASKEERUDA MARDISANDIKS?

Maskeerimise puhul tasub meeles pidada, et mardisandina oled esivanemate hingede kehastus ning sõnumitooja teispoolsusest. See on harukordne võimalus viibida elavate- ja surnutemaailma vahel, sestap näe enda maskeerimisega vaeva. Mardisandid on riietatud meesterahva rõivastesse ja nende eesmärgiks on jääda tundmatuks. Domineerivad tumedad värvitoonid ning kõikvõimalikud karvased riideesemed. Mardisantide puhul kehtib lihtne reegel- mida hirmuäratavam, seda ilusam.

KEHAKATTED

Õige mardisandi tunneb ära tema „karuse“ välimuse põhjal. Vanemal ajal tõmmati selga pahupidi pööratud kasukas, et tume ja karvane pool jääks pealepoole. Usuti, et mida pikem kasuka karv, seda pikemaks kasvab vili. Tänapäeval, mil karvaseid kasukaid enam kodudes ei leidu, sobivad ka tumedad mantlid ja joped, eriti, kui need pahupidi selga panna. See viitab sellele, et mardisandid on teistsugused, kui meie. Nad on pärit teisest maailmast, kus kõik on teisiti.

PEAKATTED

Mardisandi pähe sobib kõige enam karvamüts või vilditud müts, mida saab tänapäeval soetada taaskasutuskauplustest. Samuti ajavad asja ära kootud või heegeldatud müts, kübar või mõni muu peakate- oluline, et see oleks tume.

KÄTTE-JALGA

Seeliku asemel eelista kindlasti pükse, sest mardisandid on ju mehed.  Mida vanemad ja paigatumad püksid on, seda uhkem. Kätte passiksid kootud käpikud. Samas annab paljakäsi sanditamine jällegi võimaluse pererahvalt andisid manguda, sest „mardi küüned külmetavad“.

MASK

Mask on vajalik oma isiku varjamiseks ning kellekski teiseks kehastumiseks. Mardisandina võid olla Sa esivanemate hingede kehastus kas inimese või loomana.

Kõige lihtsamal viisil saavutab tontliku välimuse, kui määrida nägu söe või tahmaga süsimustaks. Kui talutares on tahm ja süsi alati käepärast, siis linnarahvas leiab hõlpsasti grillsöest abi.

Vanemal ajal oli levinud puukoorest mask, millele lõigati sisse silma-, nina- ja suuava. Juusteks, habemeks ja vuntsideks sobis peotäis lina või takku, mis meenutavad vägagi päris karvu. Tänapäevase versiooni sellest maskist saab valmistada tugevamast paberist või papist. Takku müüakse kõikides ehituspoodides, kuid selle asemel võib kasutada ka lõnga või lõigata paberist „narmad“.

Lihtne on valmistada mask jõupaberist kotist, mille sisse lõigata meelepärase suurusega augud silmadele, ninale ja suule. Samuti võib võtta nelinurkse tumeda kanga, millele vajalikud avad sisse lõigata ning õmmelda see paari nõelapistega mütsi külge nii, et nägu jääks kaetuks.  Samuti saab maski teha korvist, pannes see nt pesukummiga näo ette, silmadeks nööbid, habemeks takk või lõng, suuks nt. baranka või kamm, mis meenutab hambaid.

Puukoorest mask / Foto: Eesti Vabaõhumuuseum
Korvist mask / Foto: Kristi Pumbo
Kotist mask / Foto: Eesti Vabaõhumuuseum
Riidest mask / Foto: Andres Treial

Martijooksmise vanemaks kihistuseks peetakse ringiliikumist looma kujul.  Vanasti olid levinuimad mardipere loomad karu, aga ka hobune, sokk, kurg või hani. Soku kehastamiseks kaeti keha pahupidi pööratud kasukaga, näo ette kinnitati puust mask koos sarvedega, sabaks saunaviht või ahjuluud. Sarved sai teha või puust, keerata õlgedest, teha oksast või kasutati ehtsaid sokusarvi. Hane või kurge mängides oli samuti seljas kasukas või suurrätt, aga selleks sobib ka suurepäraselt voodilina. Nokk tehti kulbist, puulusikatest või lihtsalt väljasirutatud käe abil.

Tänapäeva mardisant võib-olla isegi ei tea, kes on sokk. Sellisel juhul võib valida oma mardiperesse loomi, kes rohkem tuttavad – kass, koer, kukk, kana või mõni muu lemmik. Lase oma fantaasial lennata!

TEE ENDALE ISE MARDIMASK

Vaja läheb:
tugevamat paberit (eriti sobiv on pruuni värvi)
paela või kummi
kääre
printerit

Valmista nii:

  • Prindi välja: Flaier_mask
  • Lõika välja ettejoonistatud kumerus, et nina ja suu oleksid vabad ning lõika pisikesed silmaaugud.
  • Tee külgedele väikesed augud ning seo neist läbi pael, nöör või kumm, mille abil mask endale näo ette kinnitada.
  • Soovi korral täienda maski pliiatsitega ja lisa lõnga või takku juusteks.

Kodus leidub kindlasti kasutatud paberkotte. Anna neile uus elu mardimaski näol.

Vaja läheb:
jõupaberist kotti
musta markerit või viltpliiatsit
kääre
takku
kleeplinti või liimi

Valmista nii:

  • Pane kott pähe, märgi ise või sõbra abiga markeriga silmade, nina ja suu asukohad ning lõika märgitud kohtadesse meelepärase kujuga augud.
  • Joonista markeriga kulmud ning otsaette kortsud. Soovi korral võid lisada mõne näoõmbluse, et mask hirmuäratavam välja näeks.
  • Võta pisut takku, tee see liimiseks ning kleebi liimi või kleeplindi abil maskile vuntsid ja habe. Kui takku kodus pole, asenda see lõngaga või joonista karvad musta markeriga.

Vaja läheb:
punutud või laastukorvi
jämedamat niit või peenemat nööri
nõela
nööpe
kammi või barankat
takku
kääre

Valmista nii:

  • Aja niit või nöör nõela taha ning õmble nööbid ja kamm paari pistega korvi külge. Seo niidiotsad umbsõlmega kinni.
  • Lisa vastavalt mardisandi rollile kas pikad vuntsid või habe.
  • Pane korv pähe nii, et korvi sang jääks kukla taha.
  • Mida hõredamalt“ punutud korv, seda parem on nähtavus ja seda lihtsam marti joosta.