Tänavused “Hakkame santima!” kadrisandikoolitused on lõppenud ning tervelt 251 täiskasvanud kadrisanti väljakoolitatud. Sotsiaalmeedia kajastused annavad aimu, et uued teadmised ei jäänud tolmu koguma, vaid neist said osa kümned ja kümned õnnelikud pered. Koolitusi oli lausa kolme eri sorti: kombestiku- ja kokandushuvilistele ning teatritegijaile.

Ohhoo, kas tõesti?

Kadripäeva tähistamise ajaloo, kirevate traditsioonide, kadripere liikmete, rituaalsete laulude ja praktiliste kogemustega aitasid ree peale saada Terje Puistaja, Kristi Pumbo ning Einike Sooväli. Milliseid üllatusi pakkus osalejatele kombestikukoolitus?

“Mulle oli täielikult uudiseks, et kadrid käivad ringi peredena ja täiskasvanud käivad katri jooksmas.”

“Uudseks oli „kadride kusemine”. Selle tüki teen sellel aastal läbi ja see „krokodill” ka meeldis mulle. Tema võtan ka kampa.”

“Mind pani mõtlema see hingede teema – hingesantidest polnud kuulnudki. Kogu selle traditsiooni ja aja mõtestamine on oluline.”

“Minu huvi on laulud, tekstid. Neid regilaule polnud kuulnudki. Tasub uurida ja ära õppida.

“Ma sain mänge oma lasteaia kadride kavasse juurde.”

“Sain aru, et oluline on teada, miks neid asju tehakse. Mind pani mõtlema tõrjemaagia.”

“Kõigepealt lähen oma 300 lamba juurde määgima!”

Kui kommentaaridest jäi midagi arusaamatuks, on see kindel märk sellest, et vajad kadrikoolis järelaitamistunde.

Mõista-mõista

Mõista-mõista, kes see on? Sõidab siin ja sõidab seal, kuulsust kogub ilma peal? See on muidugi toidukoolituste emand Inga Paenurm, kel õnnestus Eestimaa risti-põiki läbi sõita. Inga viis traditsioonilisi kadripäeva maitseid Lüübnitsast Tornimäeni ja Narvast Torini. Mille järele lõhnas toidukoolitus? Eks ikka kruubipudru, lambaribi, karaski ja rabarberilimonaadi järele. Osalejate meelest oli toredaim, et köögis kohtus mitu põlvkonda, samuti, et omandati mitmeid uusi nippe.  Kas sina teadsid, et lambaliha kasukamaitse saab kõrvaldada, kui hautada liha koos kuuseoksaga?

Kõrvekülas toimuva õpitoa meeleoludest saab ülevaate SIIN:


Pikima koolituse rekord

Tänavuse pikima koolituse tiitel läheb teatritegijate koolitusele, mis kestis ühtekokku 6,5 tundi. See sisaldas teadmisi ajaloost, rahvaluule andmebaasidest, aga ka rollimängust ning improvisatsioonist. Inspiratsiooni aitasid süstida Kristi Pumbo ja Lennart Peep. Ootamatusi oli ka koolitajaile endile, sest katrijooksmise käigus sündis kadriperre uus kadrititt ning lahkuma pidi annetatud hambaraha võrra vaesemana.

Kirge sombustesse sügisõhtutesse

Lisaks toimus kolm plaanivälist töötuba, kus sai aimu traditsioonilisest kreeka tantsust – Põhja-Kreekast Naousast pärit karnevalitraditsioonist „Gianitsaros ja Boules“. Hoogsad ja temperamentsed noormehed külvasid elevust nii Leesikate, folklooriklubi Maatasa kui ka Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna tudengite ridadesse. Peab tunnistama, et maavillane labajalg on meile, eestlastele, siiski loomuomasem.

Vastamata küsimused

Täname kõiki koolitustel osalejaid, korraldajaid ning õpetajaid. Muidugi jäi meile endilegi palju vastamata küsimusi.

  • Mitu kilomeetrit autoteid meie koolitajad läbi sõitsid?
  • Mitu kilogrammi karaskit ja mitu tangutera pintslisse pisteti?
  • Mitu lammast oma ribid ohverdasid?
  • Mitu sammu kõik mardi- ja kadrisandid tänavu kokku tegid?