IDEEKONKURSS: AITA LEIDA 21. SAJANDI MARDI- JA KADRISANT
Mardi- ja kadripäeva tähistamine on meie mail iidne tava, mis on sajandite jooksul tublisti muutunud. Kui varasemalt oli sanditaja surnud esivanemate hingede kehastaja, siis tänapäeval on sanditaja pigem meelelahutaja. Kui paar sajandit tagasi jagasid sanditajad vilja- ja karjaõnne, siis praegu on olulised tervis, toimetulek, sissetulek ja muu õnnelikuks eluks vajalik.
Vanemal ajal maskeeruti loomadeks ja lindudeks, hiljem mardi- ja kadriperekonnaks ning umbes 150 aastat tagasi armastasid mardi- ja kadrisandid end maskeerida erinevateks ametimeesteks nagu kroonumehed, korstnapühkijad, pritsumehed, tohtrid. Nõukogude aeg tõi santijate hulka raamatu- ja filmitegelaste maskeeringud.
Muutunud on ka sanditajate sugu ning vanus – abieluealiste noormeeste ning neidude asemel näeme tänapäeval sanditamas pigem lapsi.
Mardi- ja kadripäevaks on alati maskeerutud kodus leiduvate käepäraste vahenditega – vanemal ajal olid selleks karvased lambanahksed kasukad, tahma või peedimahlaga võõbatud nägu, sokusarved, puukoor, linased köied, sammal ja muu; uuemal ajal papist maskid, kodusest kapist leitud vanad riided, jalanõud, kardinad.
Pane oma fantaasia tööle ja osale ideekonkursil, et selgitada välja, missugune on 21. sajandi mardi- ja kadrisant ning millist õnne ta pererahvale jagab?
AITA LEIDA 21. SAJANDI MARDI- JA KADRISANT!
5. september – 25. november 2023
Kuidas osaleda?
- maskeeri end 21. sajandi mardi- ja/või kadrisandiks
- tee maskeeringust hea kvaliteediga foto (heledal taustal, pikkupidi), soovi korral tee eraldi pilte detailidest
- kirjuta juurde: kelleks oled maskeerunud ja miks (tegelaskuju nimi, miks maskeerusid just temaks, millist õnne ta jagab jne)
- idee autori nimi
- saada foto ja info aadressile info@folkloorinoukogu.ee märgusõnaga „Konkurss“
Vaata konkursitöö näidet allpool!
Oluline
- Maskeeringu eesmärk on jääda tundmatuks s.t varjata oma isikut
- Konkurss sobib kõigile: imikutest kuni raukadeni
- Osaleda võib üksi või kaaslastega
- Kõikide fotode seast valib žürii välja oma lemmikud
Auhinnad
- Pilkupüüdvaimatele tegelastele fotosessioon
- foto avaldamine Hakkame santima! kodu- ning FB-lehel
- väärikad autasud meie väärikatelt partneritelt
Ideekonkursil enim silma jäänud tegelaskujusid premeerivad:
KONKURSITÖÖ NÄIDE
Kelleks oled maskeerunud ja miks?
Olen kadrisant – seto neiu Akuliina, kes tuleb seitsme mäe ja mere tagant – s.t Setumaalt. Setu neiuks maskeerusin seetõttu, et mardi- ja kadripäev on alati olnud laulvad pühad, aga kahjuks laul on jäänud aastatega sanditamise juures järjest enam tahaplaanile. Setud on ju kõvad leelotajad, kes siis veel laulaks, kui mitte setod? Mulle endale meeldib ka päriselus väga laulda.
Lisaks tunneb setu tüdruku juba kaugel suure hõbesõle järgi ära, mul endal sõlge pole, aga sanditajad ju pigem parodeerivadki päriselu tegelasi, siis arvan, minu kodukootud “hõbeehted” ei jää mitte millegi poolest nende omale alla. Minu eheteks on kolme põlve edasi pärandatud alumiinium :) – potikaas, lusikad, dušivoolikud ja ristikujuline elektrikilbi võti, sõrmusteks on kuurist leitud mutrid. Lisaks on minu maskeeringu osaks silmatorkavalt kaunid huuled, et rõhutada just seda, et teen suuga tööd s.t laulan. Nagu on kahvatuvalge, sest kadrisandid tulevad teispoolsusest. Kadripäev on muidugi ka tõeline naistepüha – nii nagu kadrisandid juhatavad taevaseid vägesid tundub mulle, et Setumaal juhatavad naised maiseid vägesid.
Millist õnne viid pererahvale?
Soovin neile õnne, mis tooks kodurahu, et pereliikmed naudiksid üksteise lähedust ja koosolemist ning ninapidi nutiseadmetes olemise asemel vaataksid üksteisele otsa, räägiksid lugusid ja laulaksid. Ega asjata ei öeldud, et laul teeb rinna rõõmsaks, paneb selle särama nagu hõbedane sõlgki.