Warning: Undefined array key "file" in /data02/virt70613/domeenid/www.folkloorinoukogu.ee/hakkamesantima/wp-includes/media.php on line 1734

Warning: Undefined array key "file" in /data02/virt70613/domeenid/www.folkloorinoukogu.ee/hakkamesantima/wp-includes/media.php on line 1734

HAKKAME SANTIMA 2021

2021. aastal oli meie tähelepanu keskmes just kadripäev. Mida põnevat “Hakakme santima!” aktsiooni raames tegime?

KOOLITUSED ÜLE EESTI

Süngele sügistalvisele ajale pakub meeleolukat vaheldust kadripäeva tähistamine, mis on olnud alati kogukonna läbikäimise ja lõõgastumise seisukohalt oluliseks sündmuseks. Sel pühal, mil taotletakse edu vilja- ja karjakasvule, on igiammusest ajast alates külastanud peresid kadrisandid. Valgelt riietatud ja edevalt ehitud kadrid toovad pererahvale õnne ning kostitavad neid laulu, tantsu, pillimängu ja meeleolukate mängude, mõistatuste ning naljadega. Kadrisantide külaskäik on kindlapiiriline rituaal, mis samal ajal pakub piiramatult võimalusi loominguliseks etteasteks. Rituaali õnnestumisel on oma osa läbimõeldud rollidel, kostüümidel ja ülesannetel, samuti julgel ja sõnaosaval esinemisel.

Et kadripäev mööduks nii tormiliselt, et seda oleks veel takkajärele kogu aasta põhjust mäletada, tuleb selleks juba varakult ettevalmistusi teha. 2021. aasta septembrist novembrini toimusid Eesti eri paikades kadripäevakoolitused, mis just täiskasvanute silmad särama lõid: teatri, kombestiku- ning toidukoolitused.

  • KADRIPÄEVAKOOLITUS TEATRITEGIJATELE

18. septembril toimus koostöös Harrastusteatrite Liiduga koolitus neile, kel kometi tegemine juba veres. Mida koolitusel tegime? Saime ülevaate kadripäeva ajaloost, kombestikust ja mitmekesistest santimistavadest; tutvusime kadripäeva laulude, mängude, mõistatuste ja kostümeerimisvõimalustega; uurisime andmebaase ja muid materjale, mille abil kadrisantide etteaste kondikava koostada. Koolituse 2. osas keskendusime näitleja tööle, rolli loomise alustele ning lõime üheskoos võimalikult traditsiooniteadliku kadripere etteaste. Koolitajateks olid Kristi Pumbo ja Lennart Peep.

  • KADRIPÄEVA TOIDUKOOLITUS

Kadripäeva toidukoolitus oli suunatud pere- ja sõprade ringis kadripäeva tähistajatele. Kes santima ei taha minna, saab püha pidada kas kodus või rahvamajas kadripäeva pidu ettevalmistades. Koolituse käigus anti ülevaade kadripäeva tavanditoitudest ja kombestikust ning valmistati üheskoos just sel päeval pidulauale sobivad road. Koolitusi viis läbi Inga Paenurm – aasta kokk 2005, kokk president Toomas Hendrik Ilvese administratsiooni köögis, Markofka söögimaja perenaine. Toimus 9 toidukoolitust.

  • KADRIPÄEVA KOMBESTIKUKOOLITUS

Kadripäeva kombestiku koolitused andsid ülevaate kadripäeva ajaloolisest kujunemisest, kombestikust, kadripere maskeerimisvõimalustest, lauludest ja naljadest. Tutvusime erinevate andmebaaside ja allikatega ning proovisime sanditamise omal nahal ära. Koolitusi viisid läbi Terje Puistaja, Kristi Pumbo,
Mari Lepik ehk Tammeougu Mari ning Einike Sooväli. Toimus 4 kombestikukoolitust.

MEELEOLUKAS JA HARIV “HAKKAME SANTIMA!” UUDISKIRI

Kas teadsid, et “Hakkame santima!” uudiskiri on rariteet, mis ilmutab end vaid kord aastas? Mida võib leida meie uudiskirjast?

Harivat lugemist, põnevaid mänge, maitsvaid toiduretsepte, kauneid illustratsioone, kasulikke nõuandeid turvaliseks santimiseks, loovaid kodukaunistamise ideid ja palju muud. Tõepoolest – hakka või santima!

Oma silm on kuningas – loe ise lähemalt SIIT!

VIDEOLAVASTUS “IGAVIKUILMA ILMUTUSED”

5. detsembril kell 18 toimus videolavastuse „Igavikuilma ilmutused“ ühisvaatamine. Film on pühendatud Virumaa pärimusele, aga ka maskeerimistavadele laiemas mõttes.

2021. aasta „Hakkame santima!“ festival kutsus Eestimaale erinevaid maskeerimiskombestiku traditsioone au sees hoidvaid folkloorirühmasid mitmelt poolt maailmast. Lavalaudadele toodav ühine kontsertlavastus pidanuks siduma omavahel Virumaa kadripäevakombestikku teiste maade maskeerimistavadega. Koroonaepideemiast tingituna jäi lavastus ära, kuid selle asemel sai näha samadel ainetel tehtud videolavastust.

„Igavikuilma ilmutused“ toob vaatajate ette loo Kadri-nimelisest tütarlapsest, kes armastab unistada. Magusnukker igatsus hanede järele avab uksed müstilisse esivanemate ilma ning sellest saab alguse kadripäevane seiklus koos kodumaiste kadrisantide, vene jõulusantide ning Antiik-Kreeka „Gianitsaros ja Boules“ maskikandjatega. Lavastaja Tiina Rumm, kunstnik ja tekstide autor Kristen Suokass. Lavastuses osalevad Eesti folkloorirühmad Tarvanpää (Rakvere), Suprjadki (Narva) ja folkloorirühm Pyrsos Kreekast.  Kadrisantide rollis: Ronja Talunik, Janno Laur, Jaana-Eerika Joosepson, Suokass, Kanni Vahvik-Heinso.

VAATA VIDEOLAVASTUST!

MASKIKANDJAD KREEKAST

Meid külastas Kreeka folkloorirühm „Pyrsos“, kes esitles Põhja-Kreekast Naousast pärit karnevalitraditsiooni „Gianitsaros and Boules“, mille juured viivad Antiik-Kreekasse. Sajandeid vana kombe kohaselt osalevad maskeeritud rollides ainult noored vallalised mehed. Nad kannavad rahvarõivaid (sh fustanellat – volditud seelikulaadset eset, mis on iseloomulik Balkanimaade meeste rõivastele) ja nende nägu katab unikaalne käsitsi valmistatud mask (prosopos). Tantsus osalevate meesrollide (gianitsaros) hulka on sattunud ka üks naistegelaskuju (boula), kuid sedagi kehastab traditsioonilistesse pulmarõivastesse riietatud mees.

Pyrsos osales meie videolavastuses “Igavikuilma ilmutused” ning viis läbi tantsu õpitubasid tantsuansamblile Leesikad, Tallinna Ülikooli koreograafia tudengitele ning folkloorirühmale Maatasa. Lisaks said meie kreeka sõbrad suurepärase võimaluse minna kadrilaupäeval kohalikele peredele kadriõnne viima. Gruppidesse jagatuna külastati ühtekokku 15 Tallinna peret.

VIP SANDITAMINE

Kadrilaupäeval toimus juba traditsiooniks kujunenud Eesti Folkloorinõukogu noortekoja liikmete santijooksmine meie vabariigi Presidendi Kantselei, Riigikogu, Tallinna Linnavalitsuse, Tallinna Kesklinnavalitsuse ning Kultuuriministeeriumi õuel, et kadriõnn ka neid ei unustaks.

SUUR MARDI- JA KADRISANTIDE RAHVALOENDUS

Muidugi tegime ka üleskutse minna santi jooksma ning toimus neljas üle-eestiline mardi- ja kadrisantide rahvaloendus. Seekord palusime end kirja panna kõigil, kes jooksevad marti või katri….
… virtuaalselt.
… ukselt uksele asemel toast tuppa.
… keskkonnas, kus nagunii tegutsed (koolis, lasteaias, töökohal).

KADRIPÄEVAS ON MAITSET

Tänavuses kadripäevas oli rohkem maitset kui muidu, sest Eesti Folkloorinõukogu ettepanekul ning Maria Aleksandrovna teostuses sündisid kolm retsepti kadripäeva roogadega: maitsev hernepuder, kadripäeva maius ning hapukoore kook.

VAATA TOIDUVIDEOSID!

Meie hea partneri Coopi kauplustes kõlasid nii mardi- kui kadrinädalal kaupluse siseraadiotes harivad meeldetuletused mõlema tähtpäeva kohta. Nädala kliendilehtedes olid märgitud tooted, mida oleks sobilik santidele annikotti pista, toimusid mardi- ja kadrinädala äraarvamismängud ning kvartaalne ajakiri “Hetk” avaldas loo kadripäeva kommete kohta. E-Coopis sai tutvuda Maarja Aigro kadripäeva toiduretseptidega.