HAKKAME SANTIMA 2020

“Hakkame santima!” aktsiooni üks põhieesmärke on algusest peale olnud kogukondade ja inimeste koolitamine. Koostöös Krista Habakuke ja külaliikumisega Kodukant kokkupandud tänavune koolitusprogramm keskendus sanditamiskombestikust teoreetilise ülevaate andmise kõrval väga tugevalt ka praktilisele tööle ja koostööle kogukonnaliikmetega. On ju sanditamaskäimine meeskonnatöö, milles alati kaks osapoolt – mardi-kadrid ja kogukonnas elavad pered, kes külalisi vastu võtavad.   

Kokku toimus augustist oktoobrini üle Eesti 24 ühepäevast koolitust, millest sai osa 250 inimest. Koolitustega on plaanis kindlasti jätkata ka tuleval aastal, keskendudes enam just külakogukondadele ja harrastusliikumises osalevatele gruppidele.   

Augustis 2020 tuli välja ka raamatuke “Hakkame santima!” on 2019. aastal ilmunud “Mardiraamatu” täiendatud trükk, kus võrdset tähelepanu saavad nii mardi- kui kadrisandid.

Festivalinädalal, 8. novembril 2020 kl 15.00 toimus peakontsert Eesti Rahva Muuseumis koos põnevate külalistega. Kontserdil tutvustati maskeerimiskombestikku –  õnne külvasid eksootilised sanditajad Tartu folklooriklubist Maatasa, Tartu udmurdi folklooriansamblist Jumšan Gur, Narva folklooriansamblist Suprjadki ja sandid Eesti rumeenlaste kogukonnast.  9. novembril toimus mardilaupäeva rongkäik (Tartu Kaubamaja-Tartu raekoja plats) ja mardilaupäeva pidulik avamine Tartu raekoja platsil. Õhtul sai jalga keerutada mardilaupäeva tantsuklubis Tartu Rotalia klubis.

Kolmandale üle-eestilisele mardi- ja kadrisantide rahvaloendusele pani end kirja 3909 sanditajat, neist 2939 mardi- ja 970 kadrisanti.

KÕIK VAID TÄNU KOOSTÖÖLE

Teiseks “Hakkame santima!” eesmärgiks on teadlikkuse tõstmine ning inimeste suunamine sanditamiskombestiku juurde, julgustamine ja inspireerimine. Seda toetasid mitmed tegevused.

  • Aasta alguses valmis uus koduleht hakkamesantima.ee, mis koondab endas suure valiku õppematerjale, samuti rohkelt kostümeerimisideid koos fotode ja selgitustega, mardi- ja kadrilaulude viiteid ning harivat lugemist.
  • Maakondades kohapeal tegutsevad vabatahtlikud “Hakkame santima!” kuraatorid on sanditamisaktsiooni esmased ja olulisimad partnerid. Nemad jagasid teavet oma kogukondades, korraldasid erinevaid infopäevi, leidsid “Hakkame santima” raamatutele ja vimplitele sobivad müügikohad ning aitasid läbi viia koolitusi.
  • Samavõrra oluline, kui on tulevaste mardi- ja kadrisantide koolitamine, on ka vastuvõtvate perede harimine. Mardiskäimine on alati kahepoolne dialoog – mida osavõtlikum ja teadlikum on sante vastuvõttev pere, seda vägevam on kogu etteaste. Sel aastal said kortermajade elanikud martide ja kadride vastuvõtmise juhendi, mida aitas levitada Eesti Korteriühistute Liit.
  • Jätkus senine koostöö Uuskasutuskeskusega, mille suuremates poodides võis leida mardi- ja kadripäeva teemalisi väljapanekuid, ja Coop Eestiga, mille kauplustes liikudes võis kuulda siseraadiost huvitavaid fakte mardipäevast Märt Piusi esituses. Samuti sai osta uut “Hakkame santima!” raamatut Rahva Raamatu poodidest.

MARDISANDID TEGID TALLINNAS OTSA LAHTI

Reedel, 5. novembril oli Tallinna vanalinnas liikvel paarikümne pealine mardisandipere, kes möödaminejate suunurgad ülespoole kiskusid. Nagu tellitult jõudsid nad virtuaalse Mardilaada avasündmusele Kaarmanni käsitööpoodi, kus jagasid õnne eesolevaks aastaks, kulutasid oma tantsujalgu, panid poerahva teadmised proovile ning lasid käredal lauluhäälel kõmada.

Mardisante olla nähtud kõikides Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu kauplustes, Meistrite Hoovi ning Katariina Gildi kauplustes.  Sanditajaid võtsid naerusuiselt vastu ka Tallinna Linnapea Mihhail Kõlvart ning abilinnapea Aivar Riisalu, kes kinnitasid pühalikult, et tänavused tööd on tehtud ja Tallinna linna tuleva aasta eelarve on äsja kokku pandud.

VAATA PILDIGALERIID (5. novembeer 2020, fotod Rene Jakobson)

„HAKKAME SANTIMA!“ VALLUTAS TARTU LINNA

Kontsert Eesti Rahva Muuseumis 

Mardilaupäevale eelneval pühapäeval, 8. novembril toimus Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis Eesti Folkloorinõukogu korraldatud kontsert “Hakkame santima!”, mis tutvustas erinevate maade sanditamiskombestikku. Pererahvale, keda kehastasid folkloorirühmade Väike Hellero ja Käokirjas liikmed, tulid külla ja mardiõnne tooma eksootilised sanditajad Tartu folklooriklubist Maatasa, Tartu udmurdi folklooriansamblist Jumšan Gur, Narva folklooriansamblist Suprjadki ja Eesti rumeenlaste kogukonnast. Oli see nüüd kõik lugemisfanaatikust perepoja Martini (Martin Kork) elava kujutlusvõime vili, kes ninapidi raamatukaante vahel istudes rahvajutu aastale kohaselt sealt vanu ja uuemaid mardisantide meenutusi publikule ette luges, või juhtus see kõik päriselt?

Igal juhul sai mardiõnne, lusti ja naeru kohaletulnud peredele jagatud kohe kuhjaga, nii et seda peaks kindlasti jätkuma järgmise mardini välja. Kontserdi aitas lavale seada Kristo Toots (Miksteater).

TUTVU KONTSERDIL ÜLES ASTUNUD FOLKLOORIRÜHMADEGA!

VAATA KONTSERDI PILDIGALERIID! (8. november 2020, Andres Treial)

Mardilaupäev kulmineerus rongkäigu ja martijooksmise avapauguga Raekoja platsil

Mardilaupäeva pidustused algasid 9. novembril Tartus juba kell 11, kui raekoja platsis toimus järjekorras juba 15. noorte- ja laste pärimuspäev „Taaderandi talisted“, mille eestvedajaks Tiina Konsen Tiigi Seltsimajast.

Purskkaevu juurde kogunesid paarikümneks minutiks kõige väiksemad mardisandid üheksast Tartu linna lasteaiast, et soovida mudilastele eakohaste laulude, mängude ja tantsudega mardiõnne nii raerahvale kui ka linnakodanikele. Pisikesi marte oli tervitama tulnud ka Tartu linnapea Urmas Klaas. Sama päeva õhtul etendus Tartu Kaubamaja esisel platsil ka pärimusringi „Tähelinnud“ mardikombestikku tutvustav etendus „Mart tantsib, maa müdiseb“, milles said kaasa lüüa ka pealtvaatajad.

VAATA VIDEOT: MARDIKARU INTERVJUU TARTU LINNAPEA URMAS KLAASIGA

Hiljem kogunes Tartu Kaubamaja ette ka teisi kostümeeritud seltskondi, et osaleda Tartu linna esimesel mardisantide rongkäigul. Lipu lehvides, potikaante kolina ja torupillihelide saatel marssis mitmekümnepealine mardisantide salk raekoja platsile, jagades tervist ja õnne kõikidele vastutulijatele. Raekoja ees tervitas mardisante linnapea Urmas Klaas, lubades ka ise järgmiseks aastaks mõne mardilaulu ära õppida ja marti jooksma tulla.

Pärast linnarahvale martijooksmiseks vajalike laulude, nippide ja nõksude ette näitamist kuulutati mardilaupäev avatuks ning mardid valgusid üle linna laiali, et viia õnn paljudesse Tartu linna kodudesse. Mardilaupäev lõppes meeleoluka tantsuklubiga korporatsioon Rotalia majas, kust ei puudunud korralik pidulaud mardimaukude, küpsetatud kanade ja mulgipudruga ega ka lõpuni salapäraseks jäänud maskeeritud torupillimängija. Ühed mardisandid leidsid tee isegi tantsuklubisse, tulles tudengitele ja tantsijatele õnne soovima!

VAATA PILTE MARDILAUPÄEVA RONGKÄIGUST JA AVAMISEST (9. november 2020,  fotod: Mana Kaasik)