HAKKAME SANTIMA 2018

„Hakkame santima!“ toimus esimest korda 2018. aasta mardipäeval ja oli osa Euroopa Kultuuripärandi aasta tähtsamatest sõlmsündmustest. Aktsioon kestis jaanuarist veebruarini ning kulmineerus mardipäeva nädalaga.  

06. JAANUAR – AKTISIOONI AVASÜNDMUS

Avasündmus toimus Eesti vabaõhumuuseumi ja Eesti Folkloorinõukogu vähemusrahvuste töörühmaga koostöös erinevate rahvuste jõulude, talviste svjatkade, sündmuse raames.  Lisaks jõulukommetele tutvustati sündmusel ka jõulusanditamistega seotud tavasid ja kombeid.  

Vaata pildigaleriid!
Vaata videot erinevate rahvaste jõulusantidest!
Vaata uudistelõiku (ETV+)!
Kuula raadiosaadet vanausuliste jõulukommetest!

09.-11. VEEBRUAR – OSALEMINE LÄTI RAHVUSVAHELISEL MASKIDE FESTIVALIL

Projekti meeskond osales Läti Maskide festivalil, tutvustas eestlaste kadrisantide kombeid ja uurides, kuidas lätlased oma sanditamiskombestikku läbi festivali propageerivad. Lätis toimuv festival on olnud “Hakkame santima!” aktsiooni inspiratsiooniks ja innustajaks.

VAATA PILDIGALERIID
LOE ANSAMBEL MAATASA KOGEMUSTEST FESTIVALIL
KÜLASTA LÄTI MASKIDE FESTIVALI FB LEHTE

13.-14. APRILL JA 27.-28. APRILL – ÕPPEPÄEVAD  MAAKONDLIKELE KURAATORITELE TALLINNAS JA TARTUS

OÜ Teravik aitas luua uusi innovaatilisi lahendusi tulevaseks festivaliks ja leida inspiratsiooni erinevate ettevõtmiste korraldamiseks. Mall Hiiemäe jagas oma teadmisi sanditamiskombestiku sügavamast taustast.

SEPTEMBER – NOVEMBER, KOOLITUSED KOGUKONDADES

Koolitused andsid teoreetilisi ja praktilisi teadmisi mardisandikombestikust ning aitasid ette valmistada oma seltskonnaga mardisanti jooksma minekut. Lektoriteks olid Terje Puistaja, Mari Lepik, Kairi Leivo, Reet Hiiemäe, Ene Lukka ja paljud teised. 
Koolitused olid mõeldud nii peredele, sõpruskondadele, huviringide liikmetele, õpetajatele, rahvamajade juhatajatele ja kõikidele teistele huvilistele.  
Kokku toimus ligi 30 koolitust üle Eesti.

01. NOVEMBER – 05. DETSEMBRINI – KOGUMISKONKURSS “MÄRKA MARTI!”

Noortele suunatud kogumiskonkurss „Märka marti!“ toimus koostöös Eesti Rahvakultuuri Keskusega. Konkursile olid oodatud fotod, lühifilmid ja lood kohalikust sandijooksmiskombestikust neljas vanusegrupis algkoolilastest täiskasvanuteni. 
 
Igas kategoorias valiti välja võidutööd ning rahva lemmik.  

VAATA LAEKUNUD PILTE
VAATA LAEKUNUD VIDEOSID
VAATA LAEKUNUD JUTTE

08.-09. NOVEMBER- ÜLE-EESTILISED MARDIPEOD KOGUKONDADES

Mardilaupäeval ja selle eel toimus 12 suuremat mardipidu erinevates Eestimaa paikades. Mardipeol esinesid nii festivali raames külla tulnud väliskollektiivid kui ka kohalikud folkloorirühmad. Mardipeole said peale mardisandis käimist kokku koguneda kõik selle piirkonna mardisandid ja ka neid vastu võtnud pered. 

Vaata toimunud mardipidusid!

11. NOVEMBER – FESTIVALI VÄLISKÜLALISTE KONTSERT JA PEREPÄEV

2018. aastal külastasid festivali väliskollektiivid 
– Itaaliast Sardiiniast.
Folkloorirühm Boes e Merdules. Esines Järvamaal Albus, Aravetes, Koerus ja Lääne-Virumaal Väike-Maarjas.  

– Lätist Riiast.
Folkloorirühm 
Banga. Esines Jõgevamaal Sadalas, Laiusel, Voorel 


– Venemaalt Pihkvast.
Folkloorirühm 
Ugrada. Esines Vilustes, Vana-Vigalas, Ristil ja Haapsalus. 

– Venemaalt Veliki Novgorodist.
Folkloorirühm 
Krugovina. Esines Leevil, Põlvas ja Moostes. 

 
Lisaks osales festivalil ka laste folkloorirühm Guselki Narva linnast, kes esines Tartus ja Kambjas.   
 
Rühmad tutvustasid oma riigi sanditamiskombeid, andsid kontserte väikestes maakoolides ja kohalikes rahvamajades ning esinesid ka suurel perepäeval ja välisrühmade kontserdil Eesti Rahva Muuseumis Tartus.  Kontserdi eel oli lastel võimalik meisterdada endale Liisa Maasiku juhendamisel mardimask ja õppida Terje Puistaja käest mardilaule.  

Vaata ERM-i perepäeva fotosid!
Vaata kontserdi videosid!
Tutvu väliskollektiividega!

9. NOVEMBER – ÜLE-EESTILINE MARTI JOOKSMINE

Aktsiooni põhisündmuseks on olnud algusest peale mardilaupäev ning inimeste innustamine minema oma kogukonnas marti jooksma.  
Kutsusime üles kõiki mardisante ennast ka kirja panema, kokku registreerus 2018. aastal 166 mardiseltskonda 2 488 inimesega.  
Samuti kutsusime üles kodusid andma teada, kas nad soovivad endale külla mardisante. Soovi avaldas 47 peret, kelle juurde maakondlike kuraatorite abiga saatsime ka mardisandid.

10. NOVEMBER – RAHVUSVAHELINE KONVERENTS

Tartus Dorpati konverentsikeskuses toimus rahvusvaheline  konverents „From Time to Time, from Door to Door, mida korraldas Tartu NEFA rühm. 
Konverentsil rääkisid kuus eksperti mardikombestiku ja sanditamisega seotud aktuaalsetest probleemidest, mardikombestiku rollist ja elujõulisusest tänapäeval. Arutelus osalesid kohalike folkloorirühmade juhendajad, tudengid ja teised pärimuskultuurihuvilised.  
Konverents toimus inglise ja vene keeles, tõlkega eesti keelde. 
 
Konverentsil esinesid:  

  • Einike Sooväli – Eesti sanditamiskombestik
  • Margaret Lyngdoh –inimene-loom transformatsioonidesKhasi hõimu (India) näitel
  • Ilga Valodze Abele – Läti sanditamiskombed
  • Nadežda Moksaleva – Venemaa sanditamiskombed
  • Alena Liaszkievizc – Valgevene sanditamiskombed
  • Luca Cocco – Sardiinia sanditamiskombed

Konverents lõppes vabas vormis aruteluga Tiigi seltsimajas, kus sai koos väliskülalistega tantsida ja laulda ning tutvuda folklooriansambel Maatasa esitluses eesti sanditamiskombestikuga.
Vaata konverentsi fotosid!
Vaata järelpeo fotosid!

01. VEEBRUAR – FESTIVALI LÕPUGALA JA KOGUMISKONKURSI AUHINDADE KÄTTEANDMINE

Esimese „Hakkame santima!“ aktsiooni aastaringi võttis kokku Eesti Vabaõhumuuseumis peetud pidulik ja lustakas galaõhtu, kus anti üle kogumiskonkursi auhinnad. Galaõhtul esines rändteater Vaba Vanker lühisketšidega eesti sanditamiskombestikust.

Vaata fotosid tänusündmusest!

MARDIRAAMAT

Festivali jaoks andsime koostöös Eesti Rahvapärimuse Kooli ja Eesti Rahvakultuuri Keskusega välja 18-leheküljelise mardiraamatu ehk mardi- ja kadrisandiks jooksmise abc.  

Raamatuid sai lisaks otsetellimisele osta ka Sõbralt Sõbrale poeketi ja Uuskasutuskeskuse kauplustes.

ÕPPEVIDEOD MARDIKOMBESTIKUST

Koostöös Eesti Rahvapärimuse Kooli ja Eesti Rahvakultuuri Keskusega valmis esimese festivali ajaks neli 9-minutilist õppevideot. 

KOOSTÖÖ SÕBRALT SÕBRALE POODIDE JA UUSKASUTUSKESKUSTEGA

 

Aktsiooni raames oli suuremates Uuskasutuskeskuse ja Sõbralt Sõbrale poodides väljas mardisandi leiunurgad, kust sai kiiresti ja soodsalt leida endale mardijooksmiseks sobiva kostüümi. Samuti sai poodidest osta mardiraamatut.