Elu kiire kallinemise juures on santidelgi keeruline senist elatustaset hoida, mis sunnib neid varem või hiljem rohkematele ustele koputama. See omakorda tähendab, et hoolimata kodudes vähenevast sandipuudusest on mardid ja kadrid ületöötanud.

Et seda olukorda eos ennetada ja santide õiguste eest seista, oleme kogunud kokku 9 argumenti, mis sandid ande paludes lauale saaksid lüüa.

 1. Arvuta välja, kui pikk on su sandistaaž. Kui oled kogenud mardi- või kadrisant, on sul ka õigus tahta enamat!
 2. Tee nimekiri kõikidest kordadest, mil sa oled hilistest õhtutundidest hoolimata pererahva ukse taha neile vajalikku õnne tooma jõudnud.
 3. Loe kokku kõik nõuanded, mis sa perele tasuta jaganud oled. Hea nõu on enam kui kuld!
 4. Meenuta, et käid santimas paljulapselise pere vanemana ja sulle ei rakendu isegi suurpere toetus! Loetle üles kõik suud, mis sul tuleb ära toita. Kellel selle peale süda haledaks ei läheks!
 5. Hinda kriitiliselt enda konkurentsivõimet: kui palju sel tänaval või majas teisi sante liigub? Kasuta seda statistikat enda kasuks!
 6. Kirjelda kõike, mida oskad! Ükskõik, kas oled andekas kadrikaupmees, suudad laulda 50 sõna minutis või tantsitada karu – sinu oskused teevad su pererahvale väärtuslikuks.
 7. Tunne konkurente ja turuolukorda: räägi tänaval teiste santijatega, et teada saada, mis on nende noosi suurus. Kasuta seda argumendina nendega samasse perre santima minnes.
 8. Viita palgalõhele, kui saad kadrisandina vähem ande kui mardisandina!
 9. Pööra tähelepanu oma välimusele. Öeldakse küll, et näo järgi palka ei maksta, aga olgem ausad – mida karusem mart või kaunim kadri oled, seda heldem on ka pererahvas!

Palgaläbirääkimised võivad olla hirmutavad ja stressirohked, mistõttu tekib soov asjaga kiiresti ühele poole saada. Tark ei torma! Jää rahulikuks ja räägi ümber nurga mõistukõnes. Kui pererahvas aru ei saa, oled nad suutnud vähemalt segadusse ajada ja nii ehk pudeneb sullegi rohkem.

Kui pererahvas ei ole valmis siiski rohkemate andidega kostitama, võib küsida ka: 

 • õhtusöögile jäämist;
 • tite hoidmise teenust;
 • sõidukompensatsiooni üle soode ja läbi laante tuldud teekonna eest;
 • tervisekindlustust;
 • mardi- ja kadrilaste koolituskulude hüvitamist;
 • võimalust nautida spaamõnusid nende vannitoas;
 • kaugsantimist või paindlikku graafikut, mis jagatud terve novembri peale.

Foto: 2022. aasta mardisandid Stenbocki majas (Jürgen Randma, Riigikantselei)