Ligi kolm kuud väldanud ideekonkurss kaasaegsete mardi- ja kadrisantide leidmiseks on lõppenud! Rõõmustav on näha, et santimistraditsioon on inimestele oluline, sest ühtekokku laekus 102 konkursitööd. Pildil olid meie sajandile iseloomulikud ja  olulised teemad: sõda, rahu, toimetulek, kaasaegsed ametid, kuid ruumi jagus ka ajahambale vastu pidanud klassikale. Konkursist osavõtjaid oli kõikidest põlvkondadest – päris pisikestest kuni pensionärideni. Eriti eeskujulikult olid esindatud ka meie saarterahva ideed Kihnust, Ruhnust, Hiiu- ja Saaremaalt. 

Žürii valis välja tööd, mis kõige enam naelapea pihta tabasid. Hindamise aluseks said määravaks: 

  • maskeerimise mõttest arusaamine. Maskeering tähendab kas maski kandmist või end tundmatuseni muutmist. Silma torkasid tööd, mille puhul polnud kahtlust, et ka lihane pereliige jääks tegelase identiteedi tuvastamisega hätta. Maskeerimine on midagi palju enamat ja erakordsemat kui tavaline make-up! 
  • maskeeringu terviklikkus. Maskeering väljendub kogu kehas ja on üks ühine tervik – alates pealaest ja lõpetades jalataldadega. Pilkupüüdvaimates töödes ei jäetud ruumi juhuslikkusele. Üks tõeline sant peab pererahvas kindlasti pisut elevust, aga ka kõhedust tekitama. 
  • traditsioonitarkus. Et tegu on sajandeid kestnud kombega, on lausa patt traditsioone mitte tunda. Eriti sümpaatsed olid tööd, kus ei unustatud santimist kui rituaali. Lummavad olid ka traditsioonide interpretatsioonid. 
  • rolli läbimõeldus. Et ilu ei sünni patta panna, teab iga santki! Seepärast on lisaks efektsele välimusele kasulik ja hea mõelda, mis on perest peresse joostes iga tegelase eesmärk, ülesanne. Nii on pererahval tuju hea ja santigi ei lasta tühjade kätega minema. Kosutav oli lugeda töid, kus rolli oli mõnuga sisse elatud ning raamatuidki abiks võetud. 

 Žürii koosseisus Allan Jürgens, Erika Kalamees, Kati Taal, Marju Kõivupuu ja Taive Särg valis välja oma lemmikud. 

PEAPREEMIAD

Mardisantide peapreemia:Ajahammas”
Iidee autor Kristel Kolga
Pealaest jalatallani läbimõeldud maskeeringu, lihtsate vahendite nutika kasutuse ning marditraditsiooni hea tundmise eest

Kadrisantide peapreemia: “Kadrisant”
Idee autor Merit Karise

L
ummava ja pilkupüüdva välimuse, suure eeltöö ning hea traditsioonitundmise eest

PEREPREEMIAD

Mardipere preemia: Mart MTÜ
Idee autor Montessori Kool
Läbimõeldud tervikpildi  ja traditsioonitundliku, põhjaliku ning tabavalt kaasajastatud rollikirjelduste eest

Kadripere preemia: Kadripere
Idee autor Kadri Suits
Heal tasemel klassikalise kadripere loomise eest

AJAKAJA PREEMIAD

“Mardisant John Lennon
 Idee autor Getter Otsaru

Kadrisant Marie Under
Idee autor Getter Otsaru 
 

“Mardisandid-talisuplejad
Idee autor Eesti Rahvakultuuri Keskus

Eripreemiad: 

  • traditsioonitruuduse preemia: “Jaurami Mart” (idee autor Kusti Siimson)  
  • noormardi preemia: “Mardikass” (idee autor Naomi Unt) 

Äramärkimist leidsid ka tööd: Hiphoppar Päevakoer (idee autor Marju Rebane), Nuustiku Kadri (idee autorid Sandra Reino, Robin Mägi, Rasmus Magnus Apinis), mardipolitseinik (idee autor Varvara Kopõtnik).  

Edasiarendamise potentsiaali nähti töödes: keskkonnakadri Ruhnust (idee autor Mihkel Urmet) ja keskkonnakadri Väike-Maarjast (idee autor Alissia Elbre), Tengelpung (idee autor Marit Sillaste), Rein Makaak (idee autor Anti Jaanus) ning allakäinud Bitcoini investor (idee autor Erki Martin Lepik). 

Tunnustatud ja äramärkimist leidnud töödest taaslavastatud pildid avaldame 2024. aasta esimeses pooles hakkamesantima.ee lehel. Kõik konkursil osalenud tööd talletatakse Eesti Kirjandusmuuseumi arhiivis tulevastele põlvedele. Aitäh, üheskoos tegime ajalugu!

Täname konkursi toetajaid: Eesti Vabaõhumuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Varrak, Coop, Uuskasutuskeskus, Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ja A Le Coq.